Transport niskopodwoziowy to metoda transportu, wykorzystywana podczas przewozu maszyn budowlanych. Jest to dość duże wyzwanie, wymagające dopełnienia niezbędnych formalności i zastosowania odpowiednich rozwiązań logistycznych. Co więcej, do transportu niskopodwoziowego wymagane są odpowiednie zabezpieczenia mienia i specjalistyczna flota pojazdów. Przeprowadzenie całej procedury może być problematyczne, dlatego zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy oferującej transport niskopodwoziowy.

Transport niskopodwoziowy – co to jest i na czym polega?

transport niskopodwoziowy

Transport niskopodwoziowy oznacza transport na specjalnej niskopodwoziowej naczepie. Ten typ transportu dotyczy najczęściej maszyn rolniczych i maszyn budowlanych. Transport niskopodwoziowy sprawdza się wtedy, gdy przewożony ładunek przekracza dopuszczalne normy standardowego transportu drogowego. O transporcie niskopodwoziowym mówi się także czasem transport ponadgabarytowy lub nienormatywny. Przeprowadzenie całej procedury wymaga dostępności do specjalnego rodzaju naczep, przystosowanych do przewozu konkretnych maszyn.

Kiedy wykonuje się transport niskopodwoziowy?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, transport niskopodwoziowy wykonywany jest w przypadku, gdy maszyny budowlane przekraczają dopuszczalne normy dla transportu standardowego. Normy te reguluje ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku prawa o ruchu drogowym. Na mocy ustawy dopuszczalne parametry przewozu są następujące:

  • całkowita długość zespołu pojazdów nie może przekraczać 18,75 m. Wyjątkiem jest samochodów z naczepą, którego długość nie może przekraczać 16,5 m;
  • szerokość pojazdu nie może przekraczać 2,55 m;
  • wysokość pojazdu wraz z ładunkiem nie może przekraczać 4 m;
  • masa całkowita nie może wynosić więcej, niż 42 tony.

Jakie zezwolenia są potrzebne do przeprowadzenia transportu niskopodwoziowego?

Transport niskopodwoziowy to transport specjalistyczny, co oznacza, że wymaga specjalnych zezwoleń. W trakcie transportu za przestrzeganie norm oraz bezpieczeństwo ładunku odpowiada pilot, który kieruje też wszelkimi elementami logistycznymi. Zaleca się transport niskopodwoziowy zlecać profesjonalnej firmie, świadczącej takie usługi, gdyż w taki sposób nie trzeba starać się o uzyskanie zezwoleń, ponieważ firma usługowa z pewnością już takie posiada. Fachowcy mają też odpowiednią wiedzę, dotyczącą transportu specjalistycznego, np. o tym, że w niektórych przypadkach taki przewóz może wymagać eskorty policji. Przy każdym transporcie niskopodwoziowym wymagany jest pojazd pilotujący, który musi spełniać następujące wymagania:

  • posiadać tablicę z oznakowaniem pilotażu;
  • mieć dwa żółte światła umieszczone na dachu samochodu w jednej linii z tablicą;
  • posiadać urządzenie do łączności radiowej z pojazdami pilotowanymi;
  • być wyposażony w urządzenie nagłaśniające;
  • posiadać światła błyskowe widoczne z odległości minimum 150 m.

Jak widać, transport niskopodwoziowy to dość duże wyzwanie, które warto zlecić profesjonalistom, jeżeli zależy Ci na tym, aby wszystkie kroki były przeprowadzone legalnie, a sam transport bezpieczny.


Warto również się zapoznać

mulczer leśny

Mulczowanie – jakie są korzyści dla gleby?

Mulczowanie to jeden z najskuteczniejszych i najbardziej naturalnych sposobów na poprawę struktury gleby, który zyskuje...
utwardzanie drogi

Jak wybrać odpowiednie kruszywo do utwardzenia terenu?

Utwardzanie terenu ma na celu poprawienie jakości nawierzchni oraz zapewnienie stabilności gruntu. Jednym z głównych...
niwelacja terenu

Niwelacja terenu – jak przebiega proces?

Niwelacja terenu, czyli proces wyrównywania gruntu, jest fundamentem nie tylko pod budynki, ale również pod...
Call Now Button