wywóz gruzuGruz budowlany powstający podczas prac rozbiórkowych i modernizacji obiektów wymaga odpowiedniej utylizacji. Nieprawidłowo składowany i przetwarzany może stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego, ponadto jeśli nie zostanie poddany procesom recyckligu stanie się odpadem.

Co zrobić z gruzem budowlanym, żeby nie stał się niepotrzebnym odpadem? Istnieje kilka sposobów na jego zagospodarowanie. Zostaną one omówione w poniższym artykule. Jednocześnie, jeśli borykasz się z problemem niechcianego gruzu i poszukujesz firmy, która pomoże Ci w jego legalnej utylizacji, zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą.

Rodzaje gruzu budowlanego

Gruz budowlany nie jest jednorodny. Zależnie od zastosowanych technologii, jak również realizowanych w danym momencie prac remontowych i rozbiórkowych gruz może przybierać różne formy i obejmować różne składniki. Prawidłowa identyfikacja i umiejętność sortowania gruzu budowlanego są kluczem do jego odpowiedniego zagospodarowania i utylizacji.

Ze względu na jednorodność odpadów powstających podczas prac rozbiórkowych, remontowych i wyburzeniowych możemy wyróżnić:

  • gruz czysty,
  • gruz mieszany,
  • gruz zanieczyszczony.

Ponadto, na placu budowy mogą się pojawić także inne odpady. To zazwyczaj opakowania po materiałach, drewno, szkło, folie budowlane czy metale kolorowe.

Gruz czysty

Gruz czysty to jednorodne odpady powstające podczas prac. Ze względu na rodzaj tych odpadów możemy wyróżnić gruz betonowy, gruz ceglany, ceramikę (odpady z płytek, dachówek i innych materiałów ceramicznych) oraz ziemię.

Gruz mieszany

Gruz mieszany składa się z różnych surowców. Możemy w nim znaleźć m.in. ceramikę, armaturę sanitarną, siatkę montażową z pozostałościami kleju i tynku, czy odłamki płyt G-K.

Gruz zanieczyszczony 

Jeśli gruz mieszany zawiera elementy, które nie spełniają wymagań dla gruzu czystego ani mieszanych, klasyfikowany jest jako gruz zanieczyszczony. Popularne zanieczyszczenia gruzu to przede wszystkim różnego rodzaju opakowania, a w przypadku gruzu porozbiórkowego fragmenty przedmiotów codziennego użytku wykonane z różnego rodzaju tworzyw, w tym tworzyw sztucznych.

Recykling gruzu budowlanego

Obecnie jedną z najbardziej popularnych metod utylizacji gruzu budowlanego jest jego recycling. Proces ten umożliwia ponowne wykorzystanie surowców, w efekcie czego jesteśmy w stanie znacząco ograniczyć ilość odpadów, które trafiają na wysypisko śmieci.

Jak przebiega recycling gruzu?

Proces recyclingu gruzu betonowego obejmuje cztery etapy:

  1. Segregacja: Na samym początku gruz jest segregowany według rodzaju materiału.
  2. Kruszenie i rozdrabnianie: Gruz jest następnie kruszony i rozdrabniany, aby uzyskać odpowiednią granulację.
  3. Odseparowywanie elementów zbrojenia: Za pomocą metod magnetycznych oddzielane są elementy zbrojenia od reszty gruzu.
  4. Sortowanie na frakcje: Gruz jest sortowany na różne frakcje, które mogą być ponownie wykorzystane w budownictwie.

Przetworzony gruz może być wykorzystany w różnych sektorach przemysłu budowlanego i drogowego, jak również w architekturze krajobrazu. Beton kruszony służy m.in. do budowy dróg i chodników oraz ich naprawy, umacniania nasypów i fundamentów, a także produkcji betonu. Istnieją firmy, takie jak Zajkowski Transport, które specjalizują się wywozie gruzu z placu budowy.


Warto również się zapoznać

rozbiórka bloku

Jaki sprzęt wykorzystuje się przy rozbiórkach i wyburzeniach?

Rozbiórki i wyburzenia są nieodłącznym elementem postępu w urbanizacji i rozwoju infrastruktury. Choć na pierwszy...
żwir wykorzystany w drenażu

Jaki żwir należy wybrać do drenażu?

Planowanie i budowa skutecznego systemu drenażowego w ogrodzie lub wokół budynków mieszkalnych to zadanie, które...
góry piachy na placu budowy

Zastosowanie i rola piasku w budownictwie

Piasek odgrywa kluczową rolę w budownictwie, będąc jednym z najczęściej wykorzystywanych surowców na świecie. Jego...
Call Now Button